AFHS Marching Band Percussion 2023
Marimba *Dallin Corey Josh Lamb Amelia Streeter Justin Ward Sophie Christensen Matthew Dolinar Xylo Aubri Miller Bells Ben Lefgren Vibes Eve Wells Kate Blackhurst Emma Knowlton Myles Miller Caden Jenkins Drumset Garrett Robinson Timpani Matt Fuller Synth(2)/Soundboard Tatum Zundel Eli Underwood Auxiliary Percussion McKenzie Allen Colson Clegg Avery Court Snares **Eli Elder Knighton Hainsworth Jacob Schmuhl Bryce Bushman Julian King Tennyson Anderson Tenors *Austin Christiansen Allison Walters Josh Crump Bass Drums 1. Mathew Streeter 2. Brock Johnson 3. Spencer Meier 4. Teancum Rassmussen 5. Damian Dunn Single Toms *Audrey Arnson Teegan Roylance Taylor Thurman Enoch Whitaker ** Indicates overall section leader * Indicates leadership position AFHS Marching Band Percussion 2022
|
solo_and_ensemble_-_percussion.xlsx | |
File Size: | 109 kb |
File Type: | xlsx |
AFHS Marching Band Percussion 2020
Marimba
**Jamie Jones -10
Megan Bryant -11
Julia Steed -10
David Brown -11
Joseph Schmuhl -10
Xylo
Eli Elder -9
Vibes
Ammon Crane -10
Kaylani Watson -11
Adelaide Bryce -10
Jamen Underwood -10
Dallin Corey -9
Synth
Matt Newman -11
Snyth 2/Soundboard:
Tatum Zundel -9
Timpani
Michael Schmuhl-12
Auxiliary Percussion
Audrey Arnson -10
Conner Murdock -9
Snares
**Ben Franz-12
Josh Shelley-12
Ben Miller-12
Ella Packard-11
Jaden DeMille-11
Jacob Peterson-11
Jared Walters-10
Tenors
*Nathan Feveryear-12
Thatcher West-12
Eric Sandberg-11
Bass Drums
1- Natalie Patterson-11
2- Kaden Cook-10
3- Aaron Norman-11
4- Dallin Larson-12
*5- Gideon Clark-12
6- Cameron Glassey-10
** Indicates overall section leader
* Indicates sub-section leader
P.A.S. Results 2018
Anna Schmuhl - 1st Place Marimba Solo 11/12th Grade Division
Neil Mayfield – 1st Place Snare Solo 11/12th Grade Division
Scenes From the Woods - 2nd Place HS Chamber Division
String Quartet in G Minor – 3rd Place HS Chamber Division
Tyler Lindsay – 3rd Place Marimba Solo 9/10th Grade Division
Ethan Murdock – 2nd Place Timpani Solo HS Division
LINK FOR SOLO RECOMMENDATIONS
P.A.S. 2017 Results
1st Place - 5A HS large ensemble, featuring Mitch Bellon on piano
Hayden Crump - 1st place 9/10 snare/tenor
Sadie Huggard - 1st place 9/10 marimba
Jaxon Tubbs - 1st place drum set
Anna Schmuhl - 2nd place Marimba 11/12
Erik Martinez - 2nd place Timpani
Tyler Doyle - 3rd place snare/tenor 9/10
1st Place - Junior High Percussion Ensemble.
Ben Miller - 1st Place 6-8 Snare
Thatcher West - 1st Place 6-8 Marimba
David Brown - 3rd Place 6-8 Marimba
...and lots of other incredible solos from AF!!!
2017 AF Marching Band Percussion
Snare
**Neil Mayfield
Tyler Doyle
Max Edwards
Noah Farnsworth
Levi Workman
Ben Miller
Tenors
*Hayden Crump
Caleb Hancock
Mariner Merrill
Zach Harvey
Bass Drums
1-Cade Jacob
2-Josh Shelley
3-Nathan Feveryear
4-*Will Bentley
5-Thatcher West
Marimba
**Anna Schmuhl
Avery Knowlton
Jacob Brown
Natalie Tholstrom
Kiah Ainsworth
Xylo
Sadie Huggard
Vibes
Sam Robbins
Truman Gunther
Jaylee Bastian
Jocelyn Perucca
James Corey
Bells/Chimes
Tyler Lindsay
Synth (2)
Abbey Nelson
Courtney Giles
Timpani
Ethan Murdock
Auxiliary Percussion (3)
Aaron Boden
David Brown
** Indicates overall section leader
* Indicates sub-section leader
**Neil Mayfield
Tyler Doyle
Max Edwards
Noah Farnsworth
Levi Workman
Ben Miller
Tenors
*Hayden Crump
Caleb Hancock
Mariner Merrill
Zach Harvey
Bass Drums
1-Cade Jacob
2-Josh Shelley
3-Nathan Feveryear
4-*Will Bentley
5-Thatcher West
Marimba
**Anna Schmuhl
Avery Knowlton
Jacob Brown
Natalie Tholstrom
Kiah Ainsworth
Xylo
Sadie Huggard
Vibes
Sam Robbins
Truman Gunther
Jaylee Bastian
Jocelyn Perucca
James Corey
Bells/Chimes
Tyler Lindsay
Synth (2)
Abbey Nelson
Courtney Giles
Timpani
Ethan Murdock
Auxiliary Percussion (3)
Aaron Boden
David Brown
** Indicates overall section leader
* Indicates sub-section leader
AFHS Marching Band Percussion 2016
Mallets (Marimba/Xylo/Vibes) Bells /Chimes
**Samantha Nielson James Corey
Kiah Ainsworth
Jaylee Bastian Synth (2)
Jacob Brown Jocelyn Perucca
Truman Gunther Leeya Christensen
Sadie Huggard
Avery Knowlton Timpani
Sam Robbins Ethan Murdock
Anna Schmul
Natalie Tholstrom
Auxiliary Percussion (4) Tenors
Will Bentley *Neil Mayfield
Cade Jacobs Erik Martinez
Zach Harvey Hayden Crump
Carly Decker Caleb Hancock
Snares Bass Drums
**Mitch Bellon Noah Farnsworth
Nick Tholstrom Chris Russell
Gabe Montesino Eliza Kroes
Mariner Merrill *Ben Rich
Tyler Doyle Levi Workman
Jaxon Tubbs
Will Giforos
Max Edwards
** Indicates overall section leader
* Indicates sub-section leader
**Samantha Nielson James Corey
Kiah Ainsworth
Jaylee Bastian Synth (2)
Jacob Brown Jocelyn Perucca
Truman Gunther Leeya Christensen
Sadie Huggard
Avery Knowlton Timpani
Sam Robbins Ethan Murdock
Anna Schmul
Natalie Tholstrom
Auxiliary Percussion (4) Tenors
Will Bentley *Neil Mayfield
Cade Jacobs Erik Martinez
Zach Harvey Hayden Crump
Carly Decker Caleb Hancock
Snares Bass Drums
**Mitch Bellon Noah Farnsworth
Nick Tholstrom Chris Russell
Gabe Montesino Eliza Kroes
Mariner Merrill *Ben Rich
Tyler Doyle Levi Workman
Jaxon Tubbs
Will Giforos
Max Edwards
** Indicates overall section leader
* Indicates sub-section leader
2016 P.A.S Results
Here are PAS results! What a great day of Incredible representation!!!!
1st Place Marimba solo (11-12th grade) -Josh Miller (scored 98)
1st Place Snare solo (11-12th grade) -Andrew Sherman (scored 97)
2nd Place Snare solo (11-12) - Gabe Montesino
1st Place Snare solo (9-10) -Neil Mayfield (scored 99)
2nd place marimba solo (9-10) - Anna Schmul
2nd place HS Chamber ens. -Neil Mayfield, Max Edwards, J Phillips, Caleb Hancock
3rd Place HS Drumset solo -Jaxon Tubbs
3rd Place Snare/Tenor Solo (9-10) -Hayden Crump (scored 97)
3rd Place Marimba solo (6-8) Courtney Giles
2nd Place Intermediate JH Ensemble -JH Beginning Percussion
Other great solos:
Nick Tholstrom
Mitch Bellon
Cardon Schiess
Mariner Merrill
Tyler Doyle
Chris Russell
Natalie Tholstrom
Kiah Ainsworth
Jocelyn Perucca
James Corey
1st Place Marimba solo (11-12th grade) -Josh Miller (scored 98)
1st Place Snare solo (11-12th grade) -Andrew Sherman (scored 97)
2nd Place Snare solo (11-12) - Gabe Montesino
1st Place Snare solo (9-10) -Neil Mayfield (scored 99)
2nd place marimba solo (9-10) - Anna Schmul
2nd place HS Chamber ens. -Neil Mayfield, Max Edwards, J Phillips, Caleb Hancock
3rd Place HS Drumset solo -Jaxon Tubbs
3rd Place Snare/Tenor Solo (9-10) -Hayden Crump (scored 97)
3rd Place Marimba solo (6-8) Courtney Giles
2nd Place Intermediate JH Ensemble -JH Beginning Percussion
Other great solos:
Nick Tholstrom
Mitch Bellon
Cardon Schiess
Mariner Merrill
Tyler Doyle
Chris Russell
Natalie Tholstrom
Kiah Ainsworth
Jocelyn Perucca
James Corey
2105 P.A.S. Fall Percussion
Judge Comments
P.A.S 2015 Results
1st Place 5A Large Ensemble
2nd Place 5A Large Ensemble (Our Sophomore class beat all others!)
1st Place Snare solo: McKay Matheson
2nd Place Snare solo: Andrew Sherman
2nd Place 5A Chamber (small) Ensemble (Steven B,Mitch B,Nick T,ErikM)
3rd Place 5A Chamber (small) Ensemble (Kayden M., Josh M.,Chantel P.)
3rd Place Marimba Solo: Chantel Perucca
JH:
1st Place Junior High Large Ensemble
1st Place JH Orchestral Snare solo: Noah Farnsworth (7th Grade!)
2nd Place JH Snare solo: Neil Mayfield
3rd Place JH Snare solo: Tyler Doyle
3rd Place JH Marimba Solo: Anna Schmul
...and lots of other incredible solos:
Taylor Ward - Marimba (tie 4th)
Josh Miller - Marimba (tie 5th)
Alek Nelson - Marimba (tie 5th)
Andrew Sherman - Marimba, Timpani, (and Snare)
Mitch Bellon - Snare solo (6th)
J Phillips - Snare solo
Mariner Merrill - Snare solo
2014 Percussion
Marimba Snares
Taylor Ward McKay Matheson Alek Nelson Buzz Beeson
Josh Miller Andrew Sherman
Kayden Maxwell Matt Hyde
Chantel Perucca Mitch Bellon Nick Tholstrom
Xylo
Steven Bangerter Tenors
Daniel Smith
Vibes Andrew Ward
Cardon Sheiss Neil Mayfield
Samantha Neilson Erik Martinez
Kristina Kohler
Kassie Carroll Bass Drum
1.J Spencer
Bells/Chimes 2.Jaxon Tubbs
Sam Robbins 3.Ben Rich
4.Jake Elhart
Synth 5.William Giforos
Ethan Murdock
Avery Knowlton Timpani
Max Edwards
Aux
Jacob Brown
William Bentley
Gabe Montesino
Taylor Ward McKay Matheson Alek Nelson Buzz Beeson
Josh Miller Andrew Sherman
Kayden Maxwell Matt Hyde
Chantel Perucca Mitch Bellon Nick Tholstrom
Xylo
Steven Bangerter Tenors
Daniel Smith
Vibes Andrew Ward
Cardon Sheiss Neil Mayfield
Samantha Neilson Erik Martinez
Kristina Kohler
Kassie Carroll Bass Drum
1.J Spencer
Bells/Chimes 2.Jaxon Tubbs
Sam Robbins 3.Ben Rich
4.Jake Elhart
Synth 5.William Giforos
Ethan Murdock
Avery Knowlton Timpani
Max Edwards
Aux
Jacob Brown
William Bentley
Gabe Montesino
2016 AF Drumline
P.A.S 2014 Results
Here are some of our awards that American Fork HS and JH recieved:
1st Place - HS Chamber ensemble division (marimba quartet)
2nd Place - HS large Ensemble division
3rd Place - JH Large ensemble division
Nathan Porter - 1st place Marimba solo
Jake Miller - 2nd Place Marimba solo
McKay Matheson - 1st Place Rudimental Snare solo
Andrew Sherman - 2nd Place Rudimental Snare solo
Steven Bangerter - 3rd place JH Marimba solo
...and MANY other people who played GREAT solos that should be an honorable mention:
Paul LeBaron
Josh Miller
Kayden Maxwell
Katie Worms
Taylor Ward
Alek Nelson
Anna Schmul
Nick Tholstrom
Jaxon Tubbs
J Phillips
Andrew Ward
Erik Martinez
Jacob Brown
Congrats to all! AF was very well represented at this year's PAS!!!
We will play these ensembles (and maybe a couple of solos) at the spring Percussion Concert onTuesday, April 22nd in the band room. Everyone is welcome to come and enjoy all of this great music that we have put so many hours into!
Utah 2013 P.A.S. Festival Results
American Fork fared well at the Utah P.A.S. Percussion Festival on March 16. Following is a listing of awards by the AF Percussion Section:
1st Place Large Percussion Ensemble
1st Place Chamber Ensemble
1st Place Orchestral Snare Solo / Logan Baugh
1st Place Marimba Solo / Nathan Porter
3rd Place Marimba Solo / Jake Miller
1st Place Drumset Solo / Mitchell Anderson
3rd Place Junior High Percussion Ensemble
3rd Place Junior High Marimba Solo / Josh Miller
1st Place Large Percussion Ensemble
1st Place Chamber Ensemble
1st Place Orchestral Snare Solo / Logan Baugh
1st Place Marimba Solo / Nathan Porter
3rd Place Marimba Solo / Jake Miller
1st Place Drumset Solo / Mitchell Anderson
3rd Place Junior High Percussion Ensemble
3rd Place Junior High Marimba Solo / Josh Miller